Poligrafia dla biznesu

Zapytaj o szczegóły

Poligrafia dla medycyny

Zapytaj o szczegóły

Jak poprawnie przygotować plik do druku? Praktyczne wskazówki i porady

« wróć

Realizacja zleceń, którymi zajmują się takie nowoczesne drukarnie, jak Print Extra, wiąże się z koniecznością spełnienia kilka kluczowych wymogów. Jednym z nich jest poprawne przygotowanie plików do druku – same projekty to nie wszystko. O czym należy pamiętać przygotowując plik do druku? Sprawdź nasze wskazówki!

Odpowiednio przygotowany plik do druku gwarancją szybkiej realizacji zleceń

Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić szczególną uwagę przygotowując plik do druku jest wybór formatu, w jakim zostanie zapisany plik do druku. Każda z drukarni, aby uniknąć błędów i wydłużenia czasu realizacji zlecenia wynikających z nieodpowiedniego doboru formatów, przygotowuje w ramach swojej działalności taką indywidualną specyfikację, z którą powinien zapoznać się każdy klient składający zamówienie.

Na stronie Print Extra w zakładce „do pobrania” również znajduje się taka specyfikacja. Poniżej przedstawiamy ich najważniejsze punkty:

  • Instalacja dostępnych na stronie profili ISO.
  • Wybór jakości drukarskiej (przygotowanie pliku PDF).
  • Wybór kompresji ZIP.
  • Przy zapisie plików w Photoshopie – dokonanie konwersji kolorów dokumentu na przestrzeń roboczą CMYK zgodnie z profilem (standardowo jest to ISO COATED 300%).

PDF, TIFF czy JPG? Który z formatów wybrać oddając pliki do drukarni?

Przygotowanie plików w formacie JPG wiąże się z kilkoma ograniczeniami. Mimo, że popularne JPG-i pozwalają na sporą kompresję plików, to ich zmniejszanie powoduje znaczny spadek jakości grafik. Z tego też względu wykorzystanie tego formatu nie jest wskazane zwłaszcza przy grafikach, które mają zostać wydrukowane jako projekty wielkoformatowe.

A jak wygląda sprawa w przypadku TIFF’A? Jest to format do zapisu grafiki rastrowej, który daje możliwość zapisu grafiki w rozpiętości barwnej 16 bit/kanał, w czasie, gdy JPG 8 bit/kanał. Co więcej, kompresowanie plików w tym formacie jest możliwe bez strat na ich jakości, dlatego jest to format często wykorzystywany i chętnie przyjmowany przez drukarnie. Ponadto, spłaszczony TIFF jest najbezpieczniejszym z formatów przygotowania plików, jednak jego znacząca wadą jest fakt, że pliki w nim przygotowane są rastrowe, co pogarsza jakość projektów, a także uniemożliwia ewentualną korektę.

Często używanym formatem przygotowywanych do druku plików jest PDF. Dzieje się tak głównie ze względu na możliwość zapisu grafiki wektorowej w tym formacie – jest to przydatne szczególnie wtedy, gdy przesłany plik ma zostać wydrukowany w różnych rozmiarach. Co ważne, zmiana rozmiaru pliku nie powoduje pogorszenia jakości elementów wektorowych właśnie.

Druk offsetowy w drukarni Print Extra – specyfikacja

Technologia druku offsetowego, którą wykorzystujemy w naszej drukarni Print Extra odznacza się kilkoma szczególnymi wyróżnikami, które należy uwzględnić przygotowując plik do druku:

  • Ustawienie rozdzielczości pliku na rekomendowaną wielkość 300 DPI (w przypadku wykonywania pojedynczych projektów np. plakatów lub ulotek – nie mniejszej niż 200 DPI).
  • Ustawienie kolorystyki Cmyk podczas przygotowywania pliku – dzięki niej otrzymujemy symulację kolorów, które będą odpowiadały kolorystyce projektu po wydruku.
  • Dodanie spadów do projektu, czyli 2-3 mm marginesów, które sprawią, że projekt po wydruku nie zostanie ucięty w niepożądanym miejscu.

 

Jeśli szukasz nowoczesnej drukarni z wieloletnim doświadczeniem, wyspecjalizowaną kadrą i profesjonalnym parkiem maszynowym, która kompleksowo zajmie się przygotowaniem wydruków dla Ciebie i Twojej firmy, sprawdź ofertę drukarni offsetowej Print Extra. Doradztwo i realizacja zleceń na najwyższym poziomie.