Poligrafia dla biznesu

Zapytaj o szczegóły

Poligrafia dla medycyny

Zapytaj o szczegóły

Druk cyfrowy vs druk offsetowy - porównanie i zastosowanie

« wróć

Oprócz prawidłowego przygotowania plików graficznych do druku – zadbania o ich jakość, odpowiednie wymiary i postępowanie według całej specyfikacji technicznej, ważną kwestią jest także dobór odpowiedniego rodzaju druku. Do najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych przez drukarnie rodzajów należy druk cyfrowy oraz druk offsetowy.

W dzisiejszym artykule postaramy się Państwu przybliżyć, czym się one od siebie różnią i jakie mają zastosowanie.

Charakterystyka druku cyfrowego

Główną cechą, jaką charakteryzuje się druk cyfrowy jest fakt, że wykorzystywana w nim technologia umożliwia wydruk plików bezpośrednio z pliku wygenerowanego do wersji elektronicznej – pdf. czy choćby doc. Taki stan rzeczy sprawia, że wykorzystanie druku cyfrowego do realizacji zleceń jest możliwe niemalże od ręki – jest to szczególnie przydatna cecha w przypadku zleceń z bardzo krótkim terminem, a także w przypadku wydruków próbnych, które mogą być przekazane klientowi przed wydrukiem całego, dużego nakładu. Dzięki temu rozwiązaniu, klient może zweryfikować projekt sprawdzając jego formę i efekt po wydruku, bez narażania się na utratę środków i czasu w przypadku niezadowolenia lub chęci modyfikacji.

Dobierając rodzaj druku należy pamiętać nie tylko o takich kwestiach, jak czas realizacji zlecenia, ale także charakterystyka drukowanego projektu, której nieodłącznymi składowymi są gramatura papieru i format projektu. Druk cyfrowy stosowany jest najczęściej do wydruku projektów o maksymalnej wielkości A3+ - ulotek, wizytówek, broszur, których grubość arkusza papieru nie przekracza 300g/m2.

Druk offsetowy – zaawansowana technologia dla dużych zleceń

Druk offsetowy, w przeciwieństwie do druku cyfrowego, jest znacznie bardziej złożoną technologią, a przez to też droższą. Z tego względu, jest on opłacalny w głównej mierze do drukowania zleceń masowych i projektów o bardzo dużym nakładzie. Ponadto, druk offsetowy uniemożliwia wprowadzanie zmian w projekcie „na bieżąco” – jest to bowiem proces znacznie bardziej skomplikowany niż w przypadku druku cyfrowego, a co za tym idzie, także bardzo kosztowny.

Jednak należy zauważyć, że druk offsetowy to przede wszystkim wysoka jakość drukowanych projektów – możliwość uzyskania rozdzielczości nawet do 4800dpi sprawia, że wysokonakładowe projekty, kalendarze, czy reklamy bez problemu mogą być wydrukowane w niskiej cenie jednostkowej.

Warto zaznaczyć, że przy wyborze druku offsetowego zwiększa się ilość kolorów dostępnych i możliwych do wykorzystania m.in. z palety pantone, odcieni złota czy srebra, co w przypadku wielu, zwłaszcza złożonych i wymagających projektów znacznie przemawia na korzyść wybór tej techniki druku.

Usługi druku offsetowego w ramach działania naszej firmy posiadamy jako firma Print Extra. Jesteśmy drukarnią offestową z wieloletnim doświadczeniem, setkami zrealizowanych zleceń i nowoczesnym parkiem maszynowym, który nieustannie rozwijamy.

Jeśli szukasz drukarni, która spełni Twoje wymagania – skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści czekają na Ciebie w naszym biurze w Łodzi.